NEMATOD, bitki gelişimini önleyen, topraktan başta su olmak üzere tüm mikro ve makro besin kaynaklarından beslenmesini kesen ve kısaca bitkiyi yavaş yavaş öldüren bir bitki kök ur hastalığıdır. Nematodun birçok çeşitleri olmasına rağmen, bitkiye zarar verme noktasında hepsi aynı sınıflama içerisinde yer alır.


NEMATOD ve HASTALIĞINI öncelikle iyi tanımalıyız. Buna bağlı olarak nematodun cinsini, hangi mevsimlerde nasıl hareket ettiğini, sıcak ve soğuk iklimlerdeki davranışlarını ve hangi ortamlarda daha rahat beslendiğini, hangi topraklarda ve hangi PH aralıklarını sevdiğini veya sevmediğini, hangi aralıklarla ne kadar ilerlediğini ve nematodun nasıl bir kök hastalığı olduğunu tespit etmeli, başka hastalıklarla karıştırılmamalı ve iyi bir analizden sonra, teşhis için doğru karar vermeliyiz.


NEMATOD, günlük rötuşlu ve kozmetik tedbirlerle geçiştirilecek bir kök hastalığı değildir.


Bugün piyasalarda yüzlerce nematodla mucadelede kullanılan besleme gübre bazlı ürünler mevcuttur. Bu ürünler organik bazlı besleme gübreler veya kimyasal NPK,NK,PK NP bazlı besleme gübreler olabileceği gibi, biraz daha geliştirilmiş köklendirici aktiflerden oluşan besleme esaslı gübrelerde olabilir. Ve hatta bunlar yetmez gibi bazı PH düşürücü ürünler veya tuzluluk giderici ürünler kullandırılarak, nematodla mücadelede besleme gübresel ürünler olarak önümüze çıkmaktadır.


Yukarıda belirtilen ve kullanılan bu besleme ürünler, bitkilere geçici olarak bir rahatlama sağlayabilir ve hatta bu besleme gübreler, bitkilerde kısada olsa dönemsel bir iyileştirme sağlayabilir ve bizlere bitkilerdeki aşırı besin yüklemesinden dolayı oluşan şok değişimler nematod için bir çözüm ve bir çare gibi görünebilir. Ama sonuçta nematodu topraktan ve bitki köklerinden yok etmez ve nematodlu topraklarda nematottan kaynaklanan verim düşüklüğü kısa ve uzun vadede devam eder.


NEMATODU iyi tanımıyorsanız, iyi bir teşhisiniz yoksa doğru bir tedavi yöntemi ortaya koyamazsınız.NEMATOD için iyi bir mücadele yöntemi olarak mikro ve makro besinlerle formüle edilmiş organik asitler ve türevleri kullanılmalıdır. Doğru bir organik asit türevi, doğru bir mikro ve makro besin kaynakları ile harmanlandığında nematodla mücadelede savaşı kazanabilirsiniz.

 


POLİORGANOİK ASİT TÜREVİ, nematodu köklerden uzak tutmada, mevcut köklerdeki bulaşmış nematodu etkisiz kılmada ve köklerin topraktaki tüm mikro ve makro besin kaynaklarını köklerden yukarı doğru taşımada tüm kanalları çalıştıran iyi bir organik asit türevidir. Tüm organik asitlerde olduğu gibi,POLİORGANOİK ASİT TÜREVİ topraklarda ve bitki üzerinde herhangi bir kalıntı bırakmaz ve rahatlıkla parçalanabilir bir özelliğe sahip bir organik asit türevidir.


Nematoda karşı POLİORGANOİK ASİT TÜREVİ kullanıldığında iki ayrı aşama önümüze çıkar.Eğer bir bitki köküne nematod bulaşmış ve belli bir aşamaya gelmiş ise, köklere bulaşmış mevcut nematod yok edemez. Buna bağlı olarak bitki kökleri üzerindeki nematodu etkisiz eleman olarak durdurur ve bitkiye artık zarar vermesini önler. O noktada nematodun ilerlemesini bitirir ve yeni yan saçak kökler oluşturarak bitkinin beslenmeye devam etmesini sağlar ve nematodun diğer oluşan köklere zarar vermesini önler ve böylece bitki çalışmaya devam eder.


Eğer ortamda ve bitki köklerine hiç nematod bulaşmamış ve tedbir amaçlı POLİORGANOİK ASİT TÜREVİ kullanılmış ise, Bu organik asidin kök etrafında oluşturduğu asidik bir zar oluşturur. Bu asidik zar, nematodun bitki köklerine yaklaşmasını önler ve bitki köklerini nematoda karşı korur.